35 bestuurders zonder geldig rijbewijs tijdens Verkeersveilige Dag

OOST-VLAANDEREN. Tijdens de Verkeersveilige Dag op dinsdag 27 februari 2024 werden 35 bestuurders zonder een geldig rijbewijs uit het verkeer gehaald. Er werden ook 234 automobilisten betrapt op gsm-gebruik achter het stuur en 33 positieve speekseltesten afgenomen.
De Verkeersveilige Dag is een jaarlijks terugkerende actie die bewust op voorhand wordt aangekondigd. Daarmee willen de initiatiefnemers - de gouverneur van Oost-Vlaanderen en de procureur-generaal i.s.m. de lokale en federale politie - automobilisten sensibiliseren rond de gevaren van vier grote killers in het verkeer: rijden onder invloed, het niet dragen van een gordel, afleiding (gsm-gebruik achter het stuur) en overdreven en onaangepaste snelheid. Op meer dan 120 plaatsen in de provincie werden door zo’n 160 politiemensen van de lokale en federale politie verkeerscontroles georganiseerd.
Drie bestuurders, ofwel 0,1 % van de gecontroleerde bestuurders, legden een positieve ademtest af. Drieëndertig bestuurders legden een positieve speekseltest af. Voor beide soorten overtreding was dat een daling ten opzicht van vorig jaar. Helaas werden er ook trieste resultaten genoteerd: Zowel voor het rijden zonder gordel, als gsm-gebruik achter het stuur en rijden zonder een geldig rijbewijs werd het hoogste aantal overtredingen in drie jaar tijd vastgesteld. Het gaat respectievelijk om 85, 234 en 35 inbreuken. "Het is ontmoedigend dat in een dramatische week als deze - waarbij twee wielertoeristen die op het fietspad reden door een dronken chauffeur zonder geldig rijbewijs werden aangereden en het leven lieten- er bij een aangekondigde actie maar liefst 35 bestuurders zonder geldig rijbewijs uit het verkeer werden gehaald. De verkeersregels zijn ook de veiligheidsregels. Acties als de Verkeersveilige Dag blijven nodig om een mentaliteitswijziging mogelijk te maken. Ik bedank alle lokale politiezones en de federale politie voor hun inzet. Eerst sensibiliseren, daarna controleren en vervolgens bestraffen indien nodig. Die straffen moeten ook uitgevoerd worden. Het kan niet getolereerd worden dat de politie verbaliseert, de rechter een rijverbod uitspreekt, maar vervolgens wordt vastgelegd dat dit genegeerd wordt en men toch de weg opgaat. Daarom is het belangrijk dat er wordt nagedacht over het inzetten van bijkomende instrumenten om dat te controleren. Ik denk daarbij ook aan elektronisch toezicht als autonome straf in die gevallen waarbij een rijverbod wordt genegeerd. Desgevallend wordt rijden spijts verval zichtbaar en kan er onmiddellijk ingrepen worden.", aldus Gouverneur Carina Van Cauter. (mb, foto: bezoek van de gouverneur aan een controlepost van de politiezone Wetteren/Laarne/Wichelen. © Gouverneur Oost-Vlaanderen)