Ecoveloduct Waasmunster geopend

WAASMUNSTER. Het ecoveloduct over de E17 in Waasmunster op 4 oktober, werelddierendag, geopend. Grote en kleine dieren, fietsers en voetgangers kunnen gebruikmaken van deze natuurbrug om veilig de snelweg over te steken richting natuurgebied De Vaag. Het gebied is ook een belangrijke trekroute voor vleermuizen dus is er speciaal voor hen een hop-over voorzien. Dat zijn een aantal 5 meter hoge palen met daarop een vleermuissilhouet die ervoor zorgen dat de dieren op de juiste hoogte vliegen en dat is een primeur voor Vlaanderen.
Het omvormen van de brug tot ecoveloduct betekent ook dat auto’s de brug niet langer kunnen gebruiken. De brug bestaat voortaan uit een vrijliggend fiets- en wandelpad en een een onverharde strook voor grotere dieren zoals reeën, vossen en konijnen. Kleinere dieren zoals spinnen, muizen en marterachtigen kunnen zich verplaatsen via een stobbenwal. Met het ecoveloduct komt er hopelijk een einde aan aanrijdingen met overstekende dieren onder de brug Oudeheerweg-Heide uit naburige natuurgebied De Vaag. De brug was sowieso aan vernieuwing toe en is daarom omgebouwd tot coveloduct of bermbrug. "Dat is een fiets- en wandelpad gecombineerd met een natuurbrug voor dieren. Met deze nieuwe bermbrug verbinden we stukken natuur opnieuw met elkaar en ontsnipperen we het leefgebied van belangrijke diersoorten. Tegelijkertijd zorgen we een veilige fietsverbinding over de E17. Duurzame mobiliteit op zijn best", aldus Vlaams minister van Mobiliteit en Openbare werken Lydia Peeters.
De werken zijn gestart in april 2023 en duurden zo’n 6 maanden. "Fietsers en voetgangers konden al tijdens de afwerkingsfase de brug gebruiken. Met de plaatsing van de hop-overs, een infobord voor gebruikers en de laatste afwerking is de brug nu helemaal klaar en kunnen we de nieuwe bermbrug toepasselijk op Werelddierendag officieel openen", legt Waasmunsters schepen van Openbare Werken Guido De Cock uit. In het najaar van 2023 komt er aanvullend langs beide zijden van de E17 ook nog een ecoraster. Die omheining houdt dieren weg van de snelweg en leidt ze naar het ecoveloduct. (mb, foto: © Agentschap Wegen en Verkeer)