Parlementsleden bezoeken arbeidszorginitiatief De Variatie van vzw Den Azalee uit Sint-Niklaas

SINT-NIKLAAS. Vlaams parlementsleden brachten op vrijdag 17 maart in heel Vlaanderen een werkbezoek aan een arbeidszorginitiatief. Zes parlementsleden bezochten De Variatie van vzw Den Azalee uit Sint-Niklaas.
Momenteel zijn 6 781 Vlamingen actief in arbeidszorg. Om beleidsmakers vertrouwder te maken met arbeidszorg, bezochten Vlaams parlementsleden in heel Vlaanderen een arbeidszorginitiatief. Zes parlementsleden - Sabine Vermeulen (NV-A), Miranda Van Eetvelde (NV-A), Koen Daniëls (NV-A), Ingeborg De Meulemeester (NV-A), Bart Vanmalderen (sp.a) en Jos De Meyer (CD&V) - en gedeputeerde Eddy Couckuyt bezochten De Variatie van vzw Den Azalee uit Sint-Niklaas. "Heel wat mensen willen werken, maar kunnen niet omwille van persoonlijke of maatschappelijke redenen. Een arbeidszorginitiatief komt hieraan tegemoet. Het is een plaats voor mensen die behoefte hebben aan een combinatie van arbeid en zorg", aldus gedeputeerde Eddy Couckuyt. Sinds april 2014 is er een wettelijk kader voor arbeidszorg. Het decreet is goedgekeurd, maar de uitvoeringsbesluiten laten nog op zich wachten. Met dit werkbezoek vragen alle Vlaamse Provincies aan de parlementsleden om bij deze uitvoering rekening te houden met de realiteit van de werkvloer.
In de Variatie, deelwerking van Den Azalee, is er plaats voor 20 voltijdsequivalenten. Op dit moment werken er 45 arbeidszorgmedewerkers. Zij krijgen begeleiding op maat om te kunnen participeren aan het werkleven. Dit kan in 4 vormen: atelierwerk, stage in de sociale werkplaats, inclusie in de sociale werkplaats en trajecten in functie van doorstroom. Hiervoor wordt gebruik gemaakt van het atelier voor speelgoedsortering, de cafetaria van De Kringwinkel, het kringloopcentrum, het hout- en meubelatelier, het sociaal restaurant, de herstelplaats van fietsen en elektrische toestellen of andere sociale werkateliers. Voor de meeste mensen is arbeidszorg een eindinitiatief. Voor anderen is het dan weer een tussenstap naar betaalde arbeid. Toch blijft deze laatste stap zeer moeilijk. Arbeidszorg is essentieel om de drempels weg te werken waarmee arbeidszorgmedewerkers kampen.
Zo getuigt ook arbeidsmedewerker Christophe uit Moerbeke-Waas over zijn ervaring: "Dankzij arbeidszorg ben ik na een lange periode van werkloosheid terug in een ritme van werken gebracht. Hier kom ik terug onder de mensen. Ik ben traag maar hier kan ik mijn grenzen verleggen om in de toekomst te solliciteren." (mb)