Meer treinen van Beveren naar Gent of Antwerpen

"Ik heb toen deze zaak aangekaart bij meerdere parlementairen en gedeputeerden van mijn partij. Dankzij de steun van ondermeer senator Filip Anthuenis ben ik toen persoonlijk in contact gekomen met Marc Descheemaecker, voorzitter van het directiecomité van de NMBS. Ik heb hem toen de situatie van het toch wel wat stiefmoederlijk behandelde station van Beveren uitgelegd en gepleit dat toch tenminste één van de drie IC treinen per uur op deze lijn in Beveren zou stoppen. Ook in de loop van het jaar heb ik nog mensen gecontacteerd om deze vraag te ondersteunen.", aldus Luc Maes
Maes kan nu blij zijn want vanaf, vanaf 15 december zal ook op weekdagen elk uur een IC trein in Beveren stoppen. Concreet is dit de extra trein tussen Antwerpen en Gent die vorig jaar is toegevoegd. Deze trein rijdt op weekdagen tussen 7 en 19u en stopt in Beveren richting Gent om 7 minuten na elk uur en richting Antwerpen om 7 minuten voor elk uur. Vóór 7u, na 19u, in de weekends en op feestdagen stopt in Beveren elk uur één van de twee andere treinen. Meestal is dit de trein van en naar Oostende en zijn de uren lichtjes gewijzigd. In de weekends hebben ze in Beveren reeds langer één IC trein per uur richting Oostende.
Richting Gent krijgen we nu een zeer snelle verbinding. Vanuit Beveren is men voortaan op 6 minuten in St-Niklaas, op 16 minuten in Lokeren, op 28 minuten in Gent-Dampoort en op 36 minuten in Gent St-Pieters. De vele studenten en andere pendelaars zullen hier dankbaar gebruik van maken.
Richting Antwerpen is het belangrijk te vermelden dat deze trein ook in Antwerpen-zuid stopt. Voor heel wat studenten en dagelijkse pendelaars is dit het station dat dichtst bij hun bestemming ligt. Voortaan is men vanuit Beveren op 7 minuten in Antwerpen zuid, op 11 minuten in Berchem en op 16 minuten in Antwerpen centraal. Dit zijn reistijden die je met de huidige verkeersdrukte met de auto nooit haalt.
Uiteraard blijven de lokale treinen in Beveren stoppen zodat in elke richting ook overdag op weekdagen twee treinen per uur kunnen genomen worden.
"Ik ben er van overtuigd dat deze sterk verbeterde service voor het station van Beveren het aantal reizigers gevoelig zal doen toenemen", stelt Luc Maes, "Als mensen met een zeer comfortabele trein ook nog sneller ter plaatse zijn zullen heel wat mensen overstappen van de auto naar de trein."
De Beverse schepen vindt een betere treinverbinding noodzakelijk in een zone waar ruim 30.000 mensen wonen, hoofdzakelijk binnen een straal van twee tot drie kilometer vanaf het station. In het totaal telt Beveren toch ruim 46.000 inwoners.
Beveren is ook een economische groeipool met de Waaslandhaven en de bijhorende industrialisatie. Dit trekt ook heel wat dienstverlenende bedrijven aan in het centrum. Bovendien wordt ook het winkelgebeuren begin 2009 gevoelig versterkt door de opening van een groot nieuw winkelcentrum vlakbij de markt, op een goede 500 meter van het station. Samen met vele vernieuwingen en verfraaiingen van het openbaar domeinen bouwt de gemeente aan een 'bruisend Beveren'. Een mooi vernieuwd stationsplein zal hiervan touwens ook deel uitmaken.
Maes nam het ook niet dat het toch wel grote Beveren bijna op gelijke voet werd behandeld als andere kleine stationnetjes op de lijn Antwerpen-Gent. Hij kende ook de negatieve reacties van de Beverse bevolking die alsmaar de groeiende files richting Antwerpen beu waren en graag zouden graag overstappen naar de trein maar de beperkte dienstverlening hield hen tegen. Na een jaar wcahten is het da toch zo ver en heeft provincieraadslid zijn gelijk gehaald.
toch geen verbetering voor het Waasland
De nieuwe dienstregeling van 14 december is voor Beveren de euforie maar voor andere Wase verbindingen is het nog steeds hopeloos. De nieuwe regeling betekent, volgens Jos Stassen van Groen!, voor het Waasland een stap achteruit. De verbinding Sint-Niklaas-Brussel - ook wel de slechtste IC-verbinding van het land genoemd - verbetert niet. Deze blijft 1u en 5 minuten duren, ‘dankzij’ een tussenstop in Dendermonde van 10 minuten. Door deze trage verbinding zijn de Wase pendelaars richting Brussel sneller via Antwerpen, weliswaar met een zeer nipte overstap te Berchem.
Jos Stassen: "Een wijziging van de dienstregeling zou een verbetering moeten betekenen. Maar helaas wordt de overstaptijd gereduceerd tot 1 minuut. Dit is uiteraard niet haalbaar. Hierdoor duurt een rit vanuit het Waasland naar Brussel 20 minuten langer. Dat is 39% van de reistijd!"
Vanuit Antwerpen kan men nog tot kwart voor middernacht met de stoptrein naar het Waasland. In de omgekeerde richting is er vanuit Lokeren richting Antwerpen geen stoptrein meer na 22 uur. Deze inkrimping van de service bij de vorige wijziging van de dienstregeling wordt niet rechtgezet.
Dan is er ook de mening van Stefaan Van Hecke, Kamerlid Groen!: "De algemene tendens van de dienstverlening van de NMBS vertoont een negatieve evolutie. Aan de verbinding van en aansluiting tussen steden en IC-lijnen wordt aandacht besteed, maar de onderliggende lijnen en L-treinen worden stiefmoederlijk behandeld, met te beperkte rittenschema’s en erbarmelijke aansluitingen als gevolg."
Groen! beklemtoont dat ook die lijnen voor het dagelijks transport van heel veel pendelaars zorgen. Als men in het dichtbevolkte Waasland zo veel mogelijk mensen voor het woon-werkverkeer en dit naar Antwerpen, Gent, Brussel, op de trein willen krijgen, moet de dienstverlening op de lijn Lokeren-Antwerpen, met een snelle opeenvolging van stations, versterkt worden. Groen! Kamerlid Stefaan Van Hecke zal Minister Vervotte dan ook aansporen om deze situatie te verbeteren.(Rolf Duchamps)